Nic!

„Nic” to historia pewnej dziewczynki o imieniu Lila…

Nic- TADAM – książki dla dzieci

Jak napisać książkę o niczym… Jest to wyzwanie. Ile razy ktoś się was pytał, co robicie, a wy odpowiadaliście, że właściwie to nic. Coś jednak robiliście – myśleliście o czymś, może coś wspominaliście, może robiliście jakieś plany… Książka Yasmeen Ismail opowiada o niczym, o tym, co się dzieje, kiedy nie dzieje się nic…

„Nic” to historia pewnej dziewczynki o imieniu Lila, która razem z mamą wybiera się w odwiedziny do dziadka. Z pozoru wydaje się to zupełnie banalna fabuła, ale wcale tak nie jest. Włożenie butów, założenie kurteczki i droga do dziadka, to tylko pretekst do opowiedzenia fantastycznych przygód głównej bohaterki, które dzieją się w jej wyobraźni. Kiedy mama pyta Lilę, czy włożyła buty, ta walczy w tym czasie z groźną bestią. A kiedy pyta ją, czy włożyła płaszczyk, dziewczyna przeistacza się w niezwykłą akrobatkę w cyrku. Kiedy w końcu obie docierają do celu a dziadek bierze naszą bohaterkę na barana, ta wyobraża sobie, że siedzi wysoko na drzewie, macha ptakom na pożegnanie i sama też odlatuje, do czego z przyjemnością dołącza senior rodu i razem lecą po niebie.

Do tej pory na polskim rynku pojawiły się tylko dwie publikacje Yaseen Ismail, która jest zarówno autorką tekstu, jak i ilustracji. Nakładem wydawnictwa Tadam ukazało się „Nic” oraz „Jestem dziewczyną” i przyznam się szczerze, że liczę na to, że pojawią się kolejne. Co ciekawe Yasmeen Ismail kilka lat temu malowała tylko w czerni i bieli. Jest to zadziwiające, ponieważ dużym atutem jej książek jest kolor oraz sposób, w jaki go używa. Wydaje się, że są to smukłe pociągnięcia pędzla, dzięki którym obrazy nabierają lekkości i energii. Prawda jest taka, że w pracach Yasmeen nie ma przypadków, a jej książki są szczegółowo zaplanowane. Jak opowiada w wywiadzie dla Artofthepicturebook.com, na początku tworzy historię, którą chce przedstawić, po czym przechodzi do pracy nad storyboardem. Autorka podkreśla, że zawsze ma na względzie płynność całej książki, jak i każdej jednej strony. Później przychodzą szkice i wreszcie praca akwarelą. Tak powstałe ilustracje Yasmeen skanuje i tworzy z nich kolaże przy pomocy komputera.

Dzięki książce „Nic” możecie razem z dzieckiem przeżyć wyjątkowe przygody, dać się ponieść fantazji. Walka z potworami, zabawa w cyrk to tylko inspiracje, które podsuwa nam mała Lila. Książka Yasmeen Ismail jest dla mnie pochwałą wyobraźni i zachętą do wspaniałej zabawy z dzieckiem. Spróbujcie i wy.

Dagmara Olesińska – Ryms