MOJE DWA KÓŁKA – RECENZJA

MOJE DWA KÓŁKA – RECENZJA

Tytuł: ,,Moje dwa kółka”

Autor: Sebastien Pelon

Ilustracje: Sebastien Pelon

Tłumaczenie: Ewa Balcer

Wydawnictwo: Tadam

Rok wydania: 2018

Objętość: chudzina  

Dla kogo: dla tych co sami jeszcze nie czytają, ale dużo już rozumieją

Ocena ogólna: wybitna

 

Recenzja:

Pamiętam jak ważny jest to moment w życiu każdego dziecka, kiedy z czterech kółek przesiada się na dwa. Wydawnictwo Tadam słusznie zauważyło, że istnieje luka w literaturze dziecięcej, dotycząca tego zagadnienia.

Wczoraj swoją polską premierę miała książka ,,Moje dwa kółka” Sebastiena Pelon. Piękny picturebook o wygaszonych kolorach z mocnymi akcentami neonowego pomarańczu.

 

 

 

 

Jej głównym bohaterem jest chłopiec, któremu nudzi się w domu. Za namową mamy postanawia wyjść na świeże powietrze. Tam, zauważa dziwne ,,Coś” jadące na rowerze. Tym ,,Czymś” jest istota, która trochę przypomina człowieka, a trochę yeti. Jest biała, ale wydaje się mięciutka. Ma zawadiacką czapeczkę w mocnym kolorze oraz jest bardzo milcząca. To swego rodzaju duch rowerka, który czuwa przy chłopcu i daje mu poczucie bezpieczeństwa.

 

To za namową ,,Czegoś” nasz bohater postanawia się przemóc i spróbować jeździć na rowerze tylko na dwóch kółkach. Oczywiście zalicza upadki i trochę płacze, w końcu mocno starł sobie kolano. ,,Coś” jednak opatruje ranę i chłopiec próbuje raz jeszcze samodzielnej jazdy.

 

 

 

 

,,Moje dwa kółka” to bardzo prosta, ale i piękna opowieść, mówiąca o tym, że sukces może być okupiony ciężką pracą, ale osiągnięcie go, daje poczucie niesamowitej satysfakcji. Warto próbować, nawet jeżeli wiąże się to z potknięciami.

 

Jestem zupełnie zachwycona i treścią książki, i ilustracjami. Są nieco komiksowe, pełne dynamizmu, ale jednocześnie mają w sobie coś nieuchwytnego. Wisienką na torcie jest ostatnia rozkładówka na której maluch może wpisać datę zdjęcia swoich dwóch dodatkowych kółek. Książka staje się wtedy pewnego rodzaju album i pozostaje pięknym wspomnieniem.

 

Nauka jazdy tylko na dwóch kołach jest dla każdego dziecka ważnym krokiem naprzód. Uczy samodzielności, wzmacnia poczucie wartości i daje wrażenie bycia starszym i bardziej dojrzałym.

 

 

 

 

Bardzo się cieszę, że taka książka została napisana i wydana. Ogromnie zachęcam do zapoznania z nią każde dziecko od 4-ego roku życia. Jestem przekonana, że wspólne czytanie na pewno pomoże odgonić strach i obawy, związane z jazdą tylko na dwóch kółkach 🙂

 

Link do strony wydawnictwa: http://wydawnictwo-tadam.pl/publikacje/moje-dwa-kolka/

 

Moje dwa kółka – recenzja