KSIĄŻKI O DZIEWCZYNACH – DLA DZIEWCZYNEK (I NIE TYLKO)

Zauważyliście, jak wiele ciekawych tytułów książek o sylwetkach inspirujących dziewczyn i kobiet pojawiło się na rynku? Jestem mamą dwóch dziewczynek i nie ukrywam, że ten trend bardzo mnie cieszy. Dziś święto kobiet, więc idealny moment, żeby zebrać mądre książki o tematyce „kobiecej” w jednym wpisie – naprawdę zachęcam was, żeby się z nimi zapoznać. Niektóre sprawdzą się nawet u 5-latek, inne u 8- latek, ale wszystkie są zdecydowanie godne polecenia.
To książki, które zachęcają dziewczynki do odwagi, własnego zdania, asertywności i konsekwencji w realizowaniu swoich marzeń. Czytanie im realnych historii o dziewczynach i kobietach, które potrafiły niekiedy przeciwstawić się całemu światu, żeby urzeczywistnić swoje marzenia albo zrobić to, na czym bardzo im zależało sprawi, że uwierzą, że mają prawdziwą moc.
 
 

BYŁA SOBIE DZIEWCZYNKA (WIEK 5+)

To nasza najnowsza „dziewczyńska” zdobycz. Fenomenalnie napisane i zilustrowane historie o tym, jak żyły dziewczynki na przestrzeni różnych epok, jak radziły sobie w trudnych niekiedy czasach, jak stawiały czoła przeciwnościom losu, jak bardzo były dzielne i odważne. Znakomita książka, która funduje nam prawdziwą podróż w czasie i przestrzeni. 
Historie są jednostronicowe, za każdym razem towarzyszy im oryginalna ilustracja, w którą dziecko wpatruje się słuchając opowiadania.
Nie poznajemy tu konkretnych życiorysów, nie znajdziemy tu żadnych nazwisk. Niemniej jednak te okoliczności miały miejsce naprawdę, a każda ta historia krzyczy do nas – „Dziewczyny! Dziś macie możliwość WYBORU, możecie same wybrać swoją drogę życiową, ale nie zawsze tak było. Skorzystajcie z tego prawa!”.
Niektóre fragmenty są zabawne, sprawiają, że uśmiechamy się mimochodem, ale nie brakuje też trudnych tematów (np. życie w Korei Północnej, przymusowe zamążpójście). Autor opowiedział je jednak w sposób możliwie najdelikatniejszy i dostosowany do wieku młodych odbiorców, a treść książki była konsultowana z pedagogiem i psychologiem dziecięcym. Możemy być więc pewni, że wszystko jest jak należy.
Bardzo podoba mi się, że nie ukazano tu jedynie podstawowych i oczywistych okoliczności, ale i kultury mniej znane lub zupełnie obce młodemu czytelnikowi. To jedna z najciekawszych książek dla starszych przedszkolaków i dzieci w wieku wczesnoszkolnym wydana w tym roku. Ciekawa zarówno ze względu na tematykę historyczną, jak i wątek społeczny. A ponieważ nie jest to kolejna książka o wielkich wojnach czy słynnych postaciach, ale opowieści zwykłej dziewczynki o jej czasach i jej codzienności, dzieci słuchają jej z zapartym tchem – a i dorosły ma niemałą frajdę podczas lektury.

Do kupienia tu – KLIK