ISBN: 978-83-953722-3-0Warszawa, 2019data premiery: 18 sierpnia 2019format: 143x217oprawa: twardailość stron: 120

Tajemnica Floriana

ilustracje: Marianna Raskin
kategoria wiekowa: 8+

Florian ma tajemnicę. Jest nią Ewa, pięcioletnia Żydówka, którą  jego rodzina ukrywa w swoim domu. Trwa druga wojna światowa. To ciężki, przerażający czas. Chłopiec chciałby spotkać się z przyjaciółmi, lecz od przybycia dziewczynki nie może się z nimi widywać. Trudno mu pogodzić się z rozłąką z rówieśnikami, zwłaszcza z ukochaną Kamilą. Powoli jednak pomiędzy Florianem a małą Ewą tworzy się wyjątkowa więź. On jest dla niej trochę jak starszy brat, ona zaś, przez swą dziecięcą niewinność, daje mu ważną lekcję życia – uczy go, jak kochać i chronić.

„Tajemnica Floriana” to przełomowa książka autorstwa ocalonej z Zagłady, przedstawiająca wojenne doświadczenia z perspektywy polskiego dziecka w chrześcijańskiej rodzinie. To opowieść o odwadze i ocaleniu, i o relacjach, które mogą rozkwitnąć nawet w najgłębszym mroku.

Chava Nissimov, poetka i pisarka, przedstawia wewnętrzny świat dzieci z właściwą jej poetycką prostotą. Jej książka „Kalejdoskop”, również wydana przez wydawnictwo Tal-May, otrzymała nagrodę DafDaf, a „Tajemnica Floriana” otrzymała nagrodę izraelskiego Ministerstwa Kultury i znalazła się na liście lektur wyróżnionych przez izraelskie Ministerstwo Edukacji.

Wzruszającą wizualną oprawę nadają historii Floriana i Ewy ilustracje Marianny Raskin.

Nagrody:

„Tajemnica Floriana” otrzymała nagrodę izraelskiego Ministerstwa Kultury oraz znalazła się na liście lektur wyróżnionych przez izraelskie Ministerstwo Edukacji.

Nagroda Główna w konkursie Świat Przyjazny Dziecku, organizowanym przez Komitet Ochrony Praw Dziecka

Książka Miesiąca Magazynu Literackiego KSIĄŻKI

Recenzje:

"Tajemnica Floriana" to podziękowanie autorki – Chavy Nissimov skierowane do polskiej rodziny – państwa Walczaków, którzy uratowali jej życie. Zapewne dlatego ta pozornie prosta historia opowiedziana słowami dziesięcioletniego chłopca jest tak emocjonująca i poruszająca. Bo Florianowi wcale a wcale nie podoba się, że od chwili pojawienia się w ich domu Ewy nie może beztrosko biegać po wsi, nie może spotykać się z kolegami, zapraszać ich na podwórko i paplać, gadać, fantazjować i starać się chociaż na chwilę odegnać widmo szalejącej wokoło wojennej zawieruchy. Życie Floriana zmienia się diametralnie. Musi być ostrożny nie tylko w tym co mówi ale i w tym co robi i wcale mu się to nie podoba.
Tylko skończę rozdziałczytaj dalej...
"Tajemnica Floriana". Autorką książki jest Chava Nissimov, Żydówka uratowana przed Zagładą przez polską rodzinę. Myślę, że autobiograficzna, mimo że bohaterem jest polski chłopiec, a nie żydowska dziewczynka. Bo Nissimov oddała głos dziesięcioletniemu Florianowi. Przygląda się jego emocjom, postawie, bo przecież nikt nie pytał chłopca, czy zgadza się na to, by w jego domu ukryto dziewczynkę, której obecność grozi śmiercią. Nikt nie pomyślał, że dochowanie tajemnicy będzie wielkim wyzwaniem dla chłopca. Z dzisiejszej perspektywy wydaje się to łatwe, ale wtedy, gdy od tego, czy zachowa sekret, zależało życie jego rodziny, wioski?
dodruk_poproszeczytaj dalej...
„Tajemnica Floriana” to poruszająca, ważna i niezwykle wartościowa lektura, którą powinna przeczytać cała rodzina. Autorką książki jest Chava Nissimov, uratowana z zagłady przez polską rodzinę Walczaków. Mama izrealska dała jej życie, a mama polska to życie uratowała. Delikatne, oszczędne i wymowne czarno-białe ilustracje przygotowała Marianna Raskin, zaś przekładu na język polski dokonała Anna Klingofer – Szostakowska. Książka ukazała się nakładem wydawnictwa Tadam.
W naszej bajceczytaj dalej...