ISBN: 978-83-953722-4-7Warszawa, 2019data premiery: 28 października 2019format: 200mm x 140mmoprawa: twardailość stron: 256

Dziennik śledztwa Nancy Parker

tekst: Julia Lee
ilustracje: Chloe Bonfield
kategoria wiekowa: 8+

Teraz, gdy w końcu zrzuciłam więzy szkoły, planuję mieć bardzo ekscytującą przyszłość! Najbardziej chciałabym zostać detektywem. Nie znam ani jednego powodu, dla którego nie mogłabym nim zostać. Może jedynie to, że jestem jeszcze za młoda.

No i nie lubię krwi.

Gdy Nancy Parker zostaje zatrudniona na posadzie służącej przez nowoczesną panią Bryce, nie jest to wymarzona praca dziewczyny, która marzy o rozwiązywaniu zagadek kryminalnych. Jednak wkrótce okazuje się, że mnóstwo zagadek czeka pod samym jej nosem.

Kto kradnie srebra i klejnoty? Jaki jest mroczny sekret Kucharki? I najciekawsze: czy pani Bryce może być zamieszana w morderstwo?

Recenzje:

Bohaterami „Dziennika śledztwa Nancy Parker” jest sprytna pokojówka, rezolutna Ella, która pomaga Nancy w rozwiązaniu zagadki, oraz Quentin, który w czasie wakacji musi podciągnąć się w nauce. Powieść, która dzieje się w latach 20. XX wieku w Anglii. Ile tu sprzecznych tropów, zagadek, które nie mają ze sobą nic wspólnego… Już myślałam, że wiem, kto jest kim w tym kołowrotku, kiedy okazywało się, że tak naprawdę nic nie wiem. Pewne jest jedno – nie ma człowieka bez tajemnicy. Czasem to coś wstydliwego, a czasem to coś, co mrozi krew w żyłach. Bohaterowie wpadają na trop szajki i ratują dobre imię mieszkańców. ⠀
dodruk_poproszeczytaj dalej...
Książka "Dziennik śledztwa Nancy Parker" jest ciekawie przygotowana. Tytułowa Nancy prowadzi dziennik, więc znajdziemy tu różne rodzaje narracji. Powieść czyta się jednym tchem i choć pokazuje problemy oraz krzywdy to warto po nią sięgnąć, by uświadamiać młodych czytelników, że w życiu mogą spotkać się z różnymi, trudnymi sytuacjami i nie zawsze uczciwymi osobami.
W naszej bajceczytaj dalej...
"Dziennik śledztwa Nancy Parker" ma niesamowity klimat. Akcja powieści toczy się na początku XX wieku – rok 1920 w Londynie i lekko przypomina kryminały wspominanej już Agaty Christie. Ciekawe postaci, zabawne dialogi, doskonała zagadka kryminalna odsłaniana w narracji trzecioosobowej oraz pierwszoosobowej – czytamy dziennik śledztwa pisany przez Nancy. Autorka w umiejętny sposób oddaje styl czternastolatki – wpisy pełne są ekspresji, pasji i... błędów ortograficznych ;) co nadaje dziennikowi wiarygodności.
Tylko skończę rozdziałczytaj dalej...
Jak to bywa w przypadku książek dla dzieci, szczególną uwagę zwróciłam na wydanie „Dziennika śledztwa Nancy Parker”. Poza samą fabułą i pomysłem na detektywistyczną powieść dla dzieci, niezmiennie bardzo dobrze zadziałała na mnie kreska Macieja Szymanowicza, który niejednokrotnie udowodnił, że potrafi stworzyć majstersztyk dopełniający treść książki tak, jak powinna to robić ilustracja. Jednak tutaj nie tylko okładka przyciąga wzrok. Są jeszcze poszczególne strony, które imitują prawdziwy dziennik. Znajdziemy tu kleksy, skreślenia i… błędy ortograficzne oraz gramatyczne, które popełnia czternastolatka.
Spadło mi z regałaczytaj dalej...
Dziennik śledztwa Nancy Parker Julii Lee to powieść detektywistyczna idealna dla młodszych nastolatków, ale - jak się okazało - może spodobać się i dziewięciolatkowi. Wydarzenia rozgrywają się w Anglii - w Londynie, ale głównie na wybrzeżu - na początku XX wieku, tuż po zakończeniu Wielkiej Wojny, wciąż obecnej we wspomnieniach mieszkańców.
ZaczytASYczytaj dalej...