GDZIE? JAK? DLACZEGO? KACPER W MUZEUM – W POSZUKIWANIU SKARBU

Gdzie? Jak? Dlaczego? Kacper w muzeum – w poszukiwaniu skarbu

Gdzie? Jak? Dlaczego? – to chyba najczęściej zadawane przez każde dziecko pytania. By odciążyć rodziców odpowiedziami na choćby część z nich powstało wiele książek, zachęcających dzieci do samodzielnego odkrywania świata. Jedną z takich książek jest seria z udziałem Kacperka od wydawnictwa Tadam – tym razem przyjdzie nam wraz z ciekawskim bohaterem odkryć sekrety muzeum.

Gdzie? Jak? Dlaczego? Kacper w muzeum to już druga książka z udziałem tytułowego Kacperka. W pierwsze zatytułowanej Gdzie? Jak? Kiedy? Kacper w operze bohater odkrywał magię opery. Tym razem jego rodzice wykorzystają zabawę w piratów i idąc tropem zdobytej Mapy Skarbów zabiorą swoją pociechę w wyprawę po kilku różnych muzeach.

Kacperek będzie miał okazję zwiedzić między innymi muzeum paleontologiczne, w którym zyska nowego przyjaciela w postaci niewielkiego tyranozaura (którego jego rodzice będą postrzegać jako nową zabawkę, a sam Kacperek za wiernego towarzysza wyprawy), a także: muzeum sztuki, lotnictwa,  kolejnictwa i kilka innych, o których będziecie musieli przeczytać już sami.

Autor książki nie skupia się na opisywaniu odwiedzanych przez bohatera muzeów, a jedynie krótko informuje co można z nich znaleźć, zaś większą rolę niż sam tekst mają tutaj kolorowe ilustracje, ukazujące jak odwiedzane miejsca wyglądają w oczach małego dziecka. Jest tutaj więc spore pole do popisu dla wyobraźni młodych czytelników, którzy wraz z Kacperkiem poczują się nie raz jakby przenieśli się w czasie – spotykają straszne dinozaury czy też przeżyją podniebną przygodę podczas wizyty w muzeum lotnictwa.

Jestem pewna, że po lekturze Gdzie? Jak? Dlaczego? Kacper w muzeum niejedno dziecko zapragnie przeżyć podobną do Kacperka przygodę i czym prędzej zaciągnie rodziców na wspólną wyprawę do któregoś z przedstawionych w książce muzeów. I przecież o to chodzi, by zachęcać dziecko do poznawania świata – tak więc zarówno autor może być dumny z dobrze wykonanego zadania, jak i rodzice mogą być pewni, że podsunięcie tej książki ich dziecku będzie świetnym rozwiązaniem.

Ocena: 8/10

Sara Glanc

Za egzemplarz do recenzji dziękuję wydawnictwu Tadam.

Gdzie? Jak? Dlaczego? Kacper w muzeum – w poszukiwaniu skarbu